SZCZEGÓŁY
Miejsce szkoleni | POZNAŃ |
Termin szkolenia | 04.04.2019 |
Godzina rozpoczęcia szkolenia | 9:00 |
Czas trwania szkolenia | 5 godzin |
Koszt uczestnictwa netto Koszt uczestnictwa brutto (w tym 23% VAT) |
590,00 zł 725,70 zł |
* Szkolenie może być sfinansowane z KFS. Skontaktuj sie ze swoim PUP. ABY ZAPISAĆ SIĘ NA SZKOLENIE KLIKNIJ TUTAJ -> ZAPISZ SIĘ NA SZKOLENIE |
Opis szkolenia:
Z rekordowo niskim poziomem bezrobocia Polska staje się atrakcyjnym rynkiem pracy – szczególnie dla osób z Ukrainy. Zatrudnianie cudzoziemców staje się coraz bardziej popularne, jednak należy pamiętać, że zatrudnienie osoby z innego państwa, szczególnie spoza Unii Europejskiej jest dużo bardziej skomplikowane i czasochłonne niż zatrudnienie Polaka. Ponadto od 1 stycznia 2018 r. weszły w życie przepisy zmieniające zasady zatrudniania cudzoziemców na krótkie okresy. Nowe przepisy nakładają dodatkowe obowiązki na pracodawców zatrudniających cudzoziemców z państw sąsiadujących z Polską w procedurze „oświadczeniowej”. 1 lipca 2018 r. wprowadzono kolejne ułatwienia rozszerzające listę tzw. „zawodów deficytowych”, w których łatwiej jest uzyskać zezwolenie na pracę.Trwają też prace nad nową ustawą o rynku pracy, która m. in. ma wydłużyć okres zatrudniania cudzoziemców na podstawie procedury „oświadczeniowe”j.
Cel szkolenia:
Szkolenie pozwoli zdobyć, poszerzyć i usystematyzować wiedzę w zakresie zatrudniania, opodatkowania i ubezpieczania cudzoziemców w Polsce, zgodnie z najnowszymi przepisami. Uzyskają Państwo wiedzę, której stosowanie w codziennej praktyce pozwoli uniknąć problemów z organami zatrudnienia, organami podatkowymi i ZUS.
Podczas szkolenia omówione zostaną przepisy regulujące kwestie przyjazdu i pobytu cudzoziemców w Polsce, podejmowania przez nich pracy (uzyskiwanie zezwolenia na pracę i przypadki gdy nie jest ono wymagane), opodatkowania dochodów uzyskiwanych w Polsce przez cudzoziemców i za granicą przez Polaków (umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania i krajowe przepisy podatkowe) oraz przepisy dotyczące koordynacji ubezpieczeń społecznych w Unii Europejskiej.
Udział w szkoleniu pozwoli na wyczerpujące poznanie i zgłębienie tematyki praktycznego zastosowania wiedzy z tego zakresu. Zapewni wiedzę i praktyczne porady dzięki którym zatrudnią Państwo cudzoziemca zgodnie z przepisami w możliwie najkrótszym czasie. Zapoznają się Państwo z planowanymi zmianami w zakresie powierzania pracy cudzoziemcom.
Do kogo skierowane jest szkolenie:
Szkolenie kierujemy do pracowników działów kadrowych i płacowych, księgowości, przedsiębiorców, właścicieli biur rachunkowych i ich pracowników oraz doradców podatkowych.
Cena obejmuje:
- materiały szkoleniowe
- obiad
- serwis kawowy
- certyfikat ukończenie szkolenia
Uwagi:
Dla opłacających szkolenie przynajmniej w 70% ze środków publicznych opłata jest zwolniona z podatku VAT. Po przesłaniu Oświadczenia wystawimy odpowiednią fakturę.
LERNUM Centrum Szkoleńzastrzega sobie prawo do zmiany osoby prowadzącej szkolenie.
Osoba prowadząca:
Mariusz Makowski– doradca podatkowy, trener, wykładowca akademicki, ekspert w zakresie opodatkowania dochodów osiąganych przez Polaków za granicą oraz przez cudzoziemców w Polsce. Publikuje artykuły na temat opodatkowania dochodów zagranicznych w serwisie podatki.biz, w miesięczniku „Ekspert Księgowy”, współpracuje z wydawnictwami Beck, Infor. Jest m. in. autorem książek: „Zatrudnianie cudzoziemców po zmianach w 2018 r.” (Infor 2018), „Ceny transferowe. Dokumentacja w 2018 r. (Infor 2018), „Zatrudnianie cudzoziemców – rewolucyjne zmiany, Poradnik Gazety Prawnej 9/17” (Infor 2017), „Opodatkowanie dochodów uzyskiwanych za granicą. Ujęcie praktyczne” (Difin, 2008). Prowadził szkolenia dla TaxNet (wydawcy serwisu podatki.biz), Krajowej Izby Doradców Podatkowych, Unilever Polska, Deloitte, Telewizji Polskiej, Orlen, Amica i in. Prowadzi własną kancelarię podatkową w Warszawie (www.doradca-podatkowy.net.pl).
Program szkolenia:
Pobyt cudzoziemców w Polsce
Warunki wjazdu cudzoziemców na teren Rzeczpospolitej Polskiej
- obywatele Unii Europejskiej
- obywatele państw trzecich – Ukrainy, Rosji, Białorusi
- pobyt czasowy a pobyt stały
Praca cudzoziemców na terenie Polski
- Praca w Polsce obywateli Unii Europejskiej
- Obywatele państw sąsiadujących z Polską, zmiany planowane od 2019 r.
- Zawody, w wykonywaniu których cudzoziemcy nie muszą uzyskiwać zezwolenia
- Zezwolenie na pracę
- Zmiany obowiązujące od 2018 r. – nowa procedura oświadczeniowa oraz nowy typ zezwoleń na pracę sezonową (w rolnictwie, ogrodnictwie i turystyce)
- Zmiany obowiązujące od 1 lipca 2018 i planowane w 2019 r.
- Ułatwienia dla osób wykonujących pracę w zawodach wymagających wysokich kwalifikacji
- Skutki zatrudnienia cudzoziemca bez wymaganych zezwoleń – sankcje wynikające z ustawy o skutkach powierzania wykonywania pracy cudzoziemcom przebywającym wbrew przepisom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Opodatkowanie dochodów uzyskanych przez cudzoziemców.
- Ograniczony i nieograniczony obowiązek podatkowy (zmiany od 2017 r.)
- Miejsce zamieszkania
- Umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania.
- Zasady dotyczące opodatkowania pracowników najemnych
- Opodatkowanie dochodów osób z ograniczonym obowiązkiem podatkowym
- Ryczałt dla osób z ograniczonym obowiązkiem podatkowym
- Certyfikat rezydencji
- Prowadzenie działalności gospodarczej przez cudzoziemców w Polsce
- Obowiązek oraz prawo złożenia zeznania przez cudzoziemców
- Praca nierezydenta na rzecz zagranicznego podmiotu – informacje ORD-W1
Ubezpieczenia społeczne cudzoziemców zatrudnionych w Polsce
- Zasada jednego ustawodawstwa
- Zasada równego traktowania
- Zasada sumowania okresów ubezpieczenia, zatrudnienia i zamieszkania
- Zasada zachowania praw nabytych
- Wyjątki od zasady podlegania ubezpieczeniu w kraju wykonywania pracy
- Pracownicy delegowani
- Pracownicy transportu międzynarodowego
- Pracownicy pracujący jednocześnie na terenie kilku państw członkowskich
- Działalność prowadzona w kilku państwach jednocześnie
- Podleganie przez nierezydentów ubezpieczeniom w Polsce
Ubezpieczenia obywateli państw trzecich.